تعمیرات گوشی حاوی آشنا شدن با اصول جامع و نحوه عملکرد  گوشی های تلفن همراه است

 همچنین آشنایی با تاریخ کوتاه تلفن - و اسباب  تعمیرگاه،سری بندی موبایل ها - نقشه خوانی- شناخت بخش ها - قطعات گوشی ها و انواع سیستم عامل هاو...میباشد.

البته این نکته لازم به ذکر است که تعمیرات موبایل بدون اطلاعات الکترونیک و دانستن روابط و شناختن قطعات و مخابرات سیارمنجر به اشتباهات در تعمیرات و عدم توانایی تعمیر کار خواهد شد و تعمیرکاری در کار خود پیشرفت خواهد کرد که با علم به روابط الکترونیکی و مخابراتی بخش های مختلف یک گوشی دست به تعمیر آن بزند . زیرا گوشی تلفن همراه دستگاهی بیش از اندازه حساس ، پیشرفته و دقیق است که نمی توان به صورت تجربی و عملی تعمیرات آن را انجام داد . بنابراین در دوره های کارورزی، بخش تعمیرات موبایل زمان مفیدی است که شما به الکترونیک و مخابرات تسلط کافی داشته باشید.


درهمین راستا آموزشگاه پارسه دوره های آموزشی آموزش تعمیرات موبایل رابصورت حرفه ای برگزار می کند

موتور ویبره از یک موتور چرخشی الکتریکی ساده تشکیل شده است که به محور آن یک وزنه با نسبت چگالی بالا نصب شده است. این وزنه به طور معمول بین ۲۵٪ تا ۵۰٪ محور ۳۶۰ درجه موتور را پر می کند.

زمانی که موتور ویبره شروع به چرخش می کند، به سبب جابجایی نقطه ثقل ویبراتور با سرعت زیاد، حرکت لرزشی در کل دستگاه ایجاد می شود.

موتور های ویبره ای که در اسباب بازی های کودکان، پیجر ها، گوشی های تلفن همراه، کمربندهای لاغری و غیره یافت می شوند به طور معمول به همین شکل طراحی و ساخته شده اند و تنها از لحاظ اندازه با یک دیگر متفاوتند. موتور ویبره ای که در عکس مشاهده می کنید مربوط به آیفون ۴ می باشد.

11) آنتن :
همانطور که می دانیم در گوشی ها برای ارسال و دریافت سیگنال به کار می رود و دارای سه نوع مخفی ، پیچی و کشویی است که دو نوع مخفی به علت استفاده از اتصال بدنه یا شاسی دستگاه آنتن دهی بهتر می باشد .
 

12) مقرٌه آنتن هوایی :
قطعه ای که برای اتصال آنتن هوایی و آنتن دهی بهتر در گوشی ها بکار رفته و در صورت خرابی می تواند باعث قطع مدار آنتن و عدم آنتن دهی گوشی شود .
13) انواع سوئیچ :
سوئیچ ها که در گوشی های تلفن همراه بسیار یافت می شوند مثل سوئیچ پاور ، سوئیچ گرفتن عکس ، سوئیچ های ولوم ، سوئیچ PTT ( Push to talk ) و ... دارای انواع دو پایه ، چهار پایه و ... و سایزهای مختلف هستند .
14) دوربین :
دوربین که قطعه مشخصی است و دارای انواع VGA و MEGAPIXEL است و به صورت های مختلف به برد وصل می شود هم به صورت دارای کابل Flat و هم به صورت سوکتی و ...
تعویض قطعه های موبایل
قطعه هایی كه بر روی مادربرد قرار دارند،عبارتند از:


خازن،‌ مقاومت ها و آی سی های SMD از سه قسمت تشكیل می شوند. این آی سی ها، آی سی هایی هستند كه پایه های آی سی در اطراف برای ما قابل مشاهده است.

تعمیرات موبایل دربردارنده آگاهی با اصول کلی و طرز عملکرد  گوشی های موبایل می باشد

 همچنین شناساییبا تاریخچه تلفن -ابزار و لوازم  تعمیرگاه،سری بندی گوشی ها - نقشه خوانی- شناخت قسمت ها - قطعات گوشی ها و اقسام سیستم عامل هاو...میباشد.

البته این نکته لازم به ذکر است که تعمیرات موبایل بدون اطلاعات الکترونیک و دانستن روابط و شناختن قطعات و مخابرات سیارمنجر به اشتباهات در تعمیرات و عدم توانایی تعمیر کار خواهد شد و تعمیرکاری در کار خود پیشرفت خواهد کرد که با علم به روابط الکترونیکی و مخابراتی بخش های مختلف یک گوشی دست به تعمیر آن بزند . زیرا گوشی تلفن همراه دستگاهی بیش از اندازه حساس ، پیشرفته و دقیق است که نمی توان به صورت تجربی و عملی تعمیرات آن را انجام داد . بنابراین در دوره های کارورزی، بخش تعمیرات موبایل زمان مفیدی است که شما به الکترونیک و مخابرات تسلط کافی داشته باشید.


درهمین راستا آموزشگاه پارسه دوره های آموزشی آموزش تعمیرات تبلت رابصورت حرفه ای برگزار می کند

قطعات داخلی موبایل :

در این مقاله شما با سخت افزار و قطعات داخلی گوشی های تلفن همراه و فرایند هایی که به واسطه آن قادر به گفتگو و استفاده از گوشیتون می شوید رو توضیح خواهم داد.
قسمت اول:
برد های موبایل به دلیل ساختار فشرده و پیچیده ای که دارند داری طراحی متفاوت نسبت به سایر بردهای الکتریکی می باشند.این بردها دارای 7 لایه بوده که از داخل هر کدام از این لایه ها مدارهای مختلف عبور داده شده اند و این مدار ها در قسمت هایی از برد به هم متصل می شوند که به این قسمت ها متالیزه گفته می شود.
قبل از هر چیز به توضیح مفاهیم اولیه در زمینه قطعات تلفن همراه می پردازم.
مقاومت:
این قطعه به عنوان یک کاهش دهنده ولتاژ محصوب می شود.
به عنوان مثال برای قطعاتی که نیاز به ولتاژی کمتر از ولتاژ باتری دارند در مدار آنها از یک مقاومت برای کاهش میزان ولتاژ استفاده می شود.
خازن:
این قطعه بسته به این که در چه مداری از آن استفاده می شود دارای کاربرد های مختلفی می باشد.ولی در حالت کلی به عنوان یک ذخیره کننده ولتاژ مورد استفاده قرار می گیرد.
برای مثال فلش دوربین رو تصور کنید که به ولتاژ بالایی نیاز دارد.این ولتاژ بالا را خازن تامین می کند.
سلف: ( سیم پیچ)
سلف یا سیم پیچ قطعه ای است که بیشتر از آن در مدارات فرکانسی استفاده می شود. این قطعه کاربرد های گوناگونی دارد که میتوان به عنوان تطبیق امپدانس دو مدار با یکدیگر و همچنین به عنوان یک ذخیره کننده ولتاژ نیز استفاده شود.
دیود:
قطعه ای دوپایه که نقش محافظتی و تثبیت کنندگی ولتاژ دارد. و عبور جریان در آنها یکطرفه می باشد.و دارای انواع مختلف می باشد.
ترانزیستور:
قطعه ای 3 پایه که بسته به اینکه در چه نوع مداری استفاده شود کارکرد متفاوتی دارد. از ترانزیستور ها بیشتر به عنوان تقویت کنندگی و سویچینگ استفاده می شود.
:IC
قطعه ای می باشد که از مدارات مجتمع تشکیل شده است و در درون هر یک قطعات بسیار زیادی با چینش مناسب قرار گرفته اند.
آی سی ها بسته به کارشان عمل کرد های متفاوتی دارند.

**********************

برد های موبایل را به سه قسمت یا بلوک اصلی تقسیم بندی میکنند که شامل :

-1 بلوک RF (Radio Frequency )
-2 بلوک AF ( Analog Frequency )
-3 بلوک Base Band
 


-1 بلوک RF


این بلوک و قطعات متعلق به آن در قسمت بالای برد گوشی قرار می گیرند.این بلوک در حقیقت وظیفه دریافت فرکانس های GSM از دکل های BTS مخابرات رو بر عهده دارد و پس از دریافت این فرکانس ها اطلاعات موجود در داخل انها را جداسازی کرده و به قسمت های مورد نظر در گوشی ارسال می کند.
این بلوک شامل قطعاتی همچون :
آنتن, سوئیچ SAW , آی سی RF , کریستال26مگاهرتز , VCO, آی سی PF یا PA.


- آنتن:
که در  حقیقت  وظیفه دریافت فرکانس ها از دکل های BTS را بر عهده دارد.
- سوئیچ آنتن:
این قطعه شما  رو در حالت فرستنده و گیرنده قرار می دهد و بین این دو حالت سویچ می شود.
- فیلتر :SAW
همونطور که از نامشون پیداست وظیفه ف ی ل ت ر ینگ و نویز گیری را بر عهده دارند و به فرکانس هایی غیر از فرکانس های GSM اجازه ورود به گوشی شما رو نمیدهند.
- آی سی :RF
این آی سی وظیفه مدولاسیون و دمدولاسیون رو بر عهده دارد.
* از انجایی که اصوات قابلیت انتشار محدودی دارند  برای رفع این مشکل در مخابرات از فرکانس ها یا امواج با طول موج های بلند استفاده می کنند که قابلیت انتشار تا مصافت های بسیار دورتر را دارا می باشند.یعنی اصوات یا اطلاعات سوار بر این امواج شده و سپس ارسال می شود. این کار در موبایل بر عهده آی سی RF می باشد.
به عمل سوار کردن اطلاعات بر روی امواج مدولاسیون و به عمل جداسازی اطلاعات از امواج را دمدولاسیون گویند. پس از اینکه ای سی RF اطلاعات رو از فرکانس ها جداسازی کرد انها را به بلوک AF ارسال می کند.
سرنوشت اطلاعات در بلوک  AF رو در قسمت خودش توضیح خواهم داد. پس از اعمالی که بر سر اطلاعات در بلوک AF آورده میشود یکسری اطلاعات به بلوک RF و ای سی RF ارسال میشود.حال این ای سی باید اطلاعات رسیده را بر روی امواج سوار کند (مدولاسیون) تا برای ارسال آماده شوند. در این مرحله نیاز هست تا امواج یا فرکانس های مذکور توسط قطعه ای ایجاد شود. این فرکانس ها توسط قطعه ای بنام کریستال 26 مگاهرتز ایجاد شده و در اختیار آی سی RF برای مدولاسیون قرار می گیرد.پس از عمل مدولاسیون فرکانس ها به سمت آی سی PF ارسال میشوند.
- آی سی: PF
این آی سی وظیفه تقویت فرکانس های ارسالی را بر عهده دارد و فرکانس یا امواج را به سمت سوئیچ آنتن ارسال میکند تا سوئیچ انتن نیز به کمک آنتن گوشی این فرکانس ها رو در فضا منتشر کند.
VCO
این قطعه در حقیقت وظیفه تبدیل یک فرکانس به فرکانسی دیگر را بر عهده دارد. برای درک بهتر کار VCO زمانی را فرض کنید که شما در حال مکالمه با گوشی هستید. در این حالت شما از نزدیک ترین دکل BTS فرکانس ها را دریافت می کنید حال اگر شما در حال حرکت باشید و از دکل BTSکه اطلاعات را دریافت می کنید دور شوید و به دکل دیگر نزدیک شوید باید ارتباط شما با دکل قبلی قطع و فرکانس ها را از دکل جدید و نزدیکتر دریافت کنید. اما از انجایی که دکل های BTS دارای فرکانس های متفاوتی هستند در حالت عادی
شما قادر به دریافت فرکانس ها از دکل جدید نمی باشید و ارتباط شما قطع خواهد شد. برای رفع این مشکل در برد گوشی ها قطعه ای به نام VCO طراحی و ساخته شده است.
VCO فرکانس های قبلی را با فرکانس های جدید مطابقت میدهد و شما بدون هیچ مشکلی میتوانید فرکانس ها را دریافت کنید. 

 تعمیرات تلفن همراه دربردارنده آشنایی با اصول جامع و نحوه عملکرد  گوشی های موبایل است