• تلویزیون چیست؟
 • سیستم DTTB ( DTTB:( (Digital Terrestrial Television Broadcasting ،تکنولوژی جدیدی در ارسال تصویر است. این سیستم دیجیتالی ،مزایای زیادی نسبت به سیستم های آنالوگ قدیم دارد.نوع خاصی از این سیستم به نام HDTV در فرستنده های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد.در این سیستم تعداد خطوط عمودی تصویر بیشتر از سیستم های قدیمی است و معولا از ضریب سیمای 16:9 استفاده می شود .در سیستم های قدیمی از پهنای باند 6،7 یا 8 مگاهرتز برای ارسال تصویر استفاده می شود،در سیستم DTTB برای ارسال تصویر همین پهنای باند استفاده می شود ولی نحوه ی کاربرد به صورتی است که کیفیت به طور قابل توجهی افزایش پیدا می کند.هریک از سیستم های تلویزیونی یا ظبط و پخش تصویر ،پترن مخصوصی را برای تست و پخش برنامه های خود مورد استفاده قرار می دهند.

  تلویزیون را می توان یک ابزار مخابراتی برای ارسال و دریافت عکسهای متحرک و صدا از یک فاصله دور معرفی کرد و در این سالها با پیشرفت تکنولژی بسیار مدرن و از نظر سیستم تصویر سازی بسیار پیچیده شده است و با وجود تلویزیونهای وارداتی بدون گارانتی و اتمام گارانتی برخی از تلویزیون ها و بروز مشکلاتی که در اثر مستهلک شدن قطعات بوجود می آید و باعث نیاز روز افزون به تکنسینهای متخصص در زمینه تعمیر تلویزیونهای led,lcd , 3D شده است. که ابن متخصصین جهت تعمیر انواع تلویزیون ها به دوره های حرفه ای آموزش تعمیرات LED و LCD نیاز دارند.

  توضیحاتی که در ارتباط با تلویزیون های آنالوگ,تلوزیون های LED یا LCD, مانیتورهای LED, LCD یا دستگاه های کپی و پرینتر و ... برای شما قرار دادیم تنها توضیحاتی کوچک برای آشنایی شما با این موضوعات و بهتر قرارگرفتن در این مسیر می باشد و این مطالب در برابر مطالبی که شما از لحاظ تجربی و عملی در کارگاه های آموزشی تدریس میسود بسیار متفاوت است.به همین دلیل به شما پیشنهاد میکنیم اگر علاقمند به فراگیری این رشتعه ها هستید میتوانید در کلاسهای آموزش تعمیرات LCD و یا آموزش تعمیرات کپی  ثبت نام کنید و به دنبال آموزش در این کلاسها به صورت تئوری و عملی به یک متخصص در زمینه مورد علاقه خود تبدیل شوید.

  تلویزیون های ال سی دی جز جدید ترین تلویزیون های بازار هستند و سیستم پیچیده تری نسبت به تلویزیون های CRT دارند تلویزیون های LCD دارای سیستم مانند یک کامپیوتر هستند و دارای یک پردازنده قوی هستند که اکثر اعمال پردازش تصویر را بر عهده دارد .تلویزیون های ال سی دی دارای مدارات بسیار ریز بوده و تعمیرات آن به تخصص و دانش بالای نیازدارد.

  اساس نمایشگرهای کریستال مایع

  هر نمایشگر LCD از سه قسمت اصلی تشکیل شده است که عبارتند از: 
  سلول کریستال مایع،الکترودهای هادی و پلاریزه کننده .در انتخاب و ساخت LCD به مولفه هایی مانند زمان پاسخ دهی ،وضوح و کنتراست توجه می شود.نمایشگرهای کریستال مایع مولد نور نیستند و نیاز به منبع خارجی دارند.این منبع نور لامپ فلورسنت،LED و امثال آن می تواند باشد.

  تعمیر تلویزیون

  دستگاه های تلویزیون مجموعه از مدارات الکترونیک است.هر یک از این مدارات به طور مجزا و ظیفه ی خاصی را بر عهده داشته و مجموع آنها ،وظیفه دریافت و پخش صدا و تصویر را انجام می دهد.هر مدار الکترونیک از قطعات الکترونیک ساخته می شود.این قطعات الکترونیکی با ولتاژ مستقیم تغذیه شده و عمل خاصی را بر روی سیگنال انجام می دهند.قطعات الکترونیکی در تلویزیون های مختلف با ظاهر و شکلی متفاوت به کار گرفته می شوند .در سیستم های جدید الکترونیکی از قطعات ریز و مینیاتوری یا SMD استفاده می شود و حجم مدارت کاهش قابل ملاحضه ای یافته است.قطعات الکترونیکی برروی صفحه مسی به نام مدار چاپی سوار می شوند.مدارت مختلف که وظیفه خاصی را انجام می دهند بر روی یک مدار چاپی مجزا نصب می شوند.

  بنابراین هر دستگاه الکترونیکی مرکب از چندین مدار چاپی مجزا می باشد.به هریک از این مدارت برد گفته می شود.هر برد قسمتی از عملیات پرادازش صدا و تصویر را بر عهده دارد.برد ها به کمک سیم یا به کمک سوکت بر روی مدار چاپی بزرگتر به نام شاسی مادر یا مادر بورد قرار می گیرند.برخی از مدارات به طور مستقیم بر روی شاسی مادر قرار می گیرند.با تکامل قطعات و مدارات الکترونیکی ،حجم مدارات کوچک و مصرف توان آنها کمتر شده است.

  به این ترتیب،تعداد برد ها کمتر شده و تمام قطعات بر روی شاسی مادر قرار می گیرند.به طوری که امروزه تلویزیون های تک چیپ ساخته می شوند که تقریبا تمام قطعات و مدارات فقط در داخل یک آی سی قرار می گیرند.در تلویزیون های قدیمی معمولا از صفحه نمایش crt استفاده می شد.استفاده از این نوع نمایشگر ،سبب اضافه شدن مدارات اصلاح کننده نظیر است وست،همگرایی،مغناطیس زدا و امثال آن می باشد.به مرور زمان شکل و نحوهی استفاده از این مدارات تغییر پیدا کرده و باعث امثال آن می شود.به مرور زمان شکل و نحوه ی استفاده از این مدارات تغییر پیدا کرده و باعث کوچک شدن حجم قطعات و مدارات شده است.

 • Full HD 3D Ultra HD

 • با به وجود آمدن امکان تجربه تصاویر سه بعدی به صورت پسیو در وضوح Full HD، روح تازه‌ای به کالبد این فناوری دمیده شد. در حال حاضر، برای تماشای فیلم‌های سه‌بعدی به تفکیک تصویر Full HD برای هر چشم به صورت مجزا نیاز است. با Ultra HD‌، امکان بهره‌گیری از تصویری با وضوح Full HD برای هر دو چشم وجود خواهد داشت که به معنای جزئیات بیشتر و فراگیرتر بودن تصاویر فیلم‌ها و بازی‌های سه‌بعدی است.

  مزایای OLED

  سیاه‌های سیاه‌تر، سفید‌های سفیدتر؛ صفحات OLED از پیکسل هایی استفاده می‌کنند که نور و رنگ خودشان را خود ایجاد می‌کنند. بنابراین، هنگامی که نیاز به بیشتر شدن عمق تصاویر و رنگ‌های مشکی تیره احساس می‌شود، پیکسل‌ها به سادگی خاموش شده و سیاه می‌شوند. با توجه به عدم وجود هیچ نوع نور پس زمینه، OLEDها حتی می‌توانند رنگ‌های مشکی تیره‌تری را نسبت به پلاسماها تولید کنند که عملکردی حیرت‌انگیز محسوب می‌شود. این امکان در کنار توانایی تولید بهتر رنگ‌های سفید، سبب می‌شود تا OLEDها بالاترین نرخ کنتراستی را که تا به حال شاهد آن بوده ایم، ارائه کنند.

  تنضیمات کارخانه (پیش فرض) مانیتور LCD

  اکثر مانیتورها و تلویزیون های LCD قسمتی به عنوان سرویس و تنضیمات پیش فرض دارند.به طور کل سرویس های پیش فرض به این معنی است که وقتی کارخانه مانیتور و تلویزیون LCD را طراحی می کند برای کنترل ان دو روش در نظر می گیرد .یک روش برای کابر که کلیه تنظیمات آن را بیرون (کلید های جلوی پنل مانیتور و تلویزیون) وبقیه تنظیمات را که به صورت داخلی یعنی از داخل دستگاه انجام می شود،به سازنده دستگاه یا تکنسین اختصاص می دهد.

  تنظیمات داخلی مانیتور و تلویزیون ال سی دی

  بعضی از مانیتورها و تلویزیون های ال سی دی تنضیمات داخلی زیادی دارند،در حالی که در بعضی دیگر فقط چند عمل عادی انجام می شود.
  تنظیم تعادل RGB،جهت ،اندازه ،زبان ، اطلاعات بک لایت و پنل LCD و ... از جمله مواردی هستند که در این تنظیمات انجام می شوند.

  بهترین روش وقتی تنظیمات داخلی کارخانه اشتباه انجام می شود

  اگر تنظیم کارخانه را اشتباه انجام دادید ممکن است در حالت های صفحه نمایش ،دیگر تصویری نشان ندهد (به دلیل از دست رفتن اطلاعات و ..) در این حالت باید مسولیت را به عهده تکنسین گذاشت و از عهده کاربر خارج است .زیرا تنظیمات داخلی به طور کل به هم ریخته یا از بین رفته است .بنابراین توصیه می کنیم اگر خواستید تنظیمی را اعمال کنید،ابتدا از تغییر آن اطمینان پیدا کنید ،سپس این کار را انجام دهید.

  آشنایی با کپی و فتوکپی و تعمیرات فتوکپی

  دستگاه فتوکپی دستگاهی است که از سند و یا تصاویر بصری بر روی کاغذ کپی تهیه می‌کند. اکثر ماشین‌های فتوکپی امروزی از روش الکتروفتوگرافی استفاده می‌کنند.فتوکپی به طور گسترده در تجارت، دولت و تحصیل استفاده می‌شود.

  یکی از تخصصی ترین تعمیرات تجهیزات اداری که شغلی پردرآمد می باشد تعمیرات تخصصی انواع دستگاههای فتوکپی می باشد که با توجه به پیشرفت تکنولوژی در سالهای اخیر و ورود دستگاههای جدید به بازار و کمبود تکنسین متخصص در زمینه تعمیرات دستگاههای جدید فتوکپی باعث شده تا تعمیرات فتوکپی به یکی از شغلهای پر درآمد این روز ها تبدیل شده است.

  دستگاه فتوکپی

  ‏یکی از مهم ترین ماشین های اداری دستگاه فتوکپی است. در بسیاری از مواقع تهیه یک رونوشت و یا کپی از یک سند برای ما بسیار مهم و ضروری است. شاید با واژه ‏کپی برابر اصل است ‏برخورد داشته اید شاید

  این واژه ‏بهتر بتواند به نقش و اهمیت دستگاه ‏فتوکپی اشاره نماید. دستگاهی که از اسناد یک تصویر دقیقاً مشابه آنها تهیه نماید را دستگاه فتوکپی می نامند. برای شناخت هرچه بیشتر دستگاه ‏فتوکپی باید بدانیم

  فتوکپی به چه چیزی اطلاق می گردد.

  کلمه فتو (Photo) به معنای عکس ، نما یا تصویر است و کلمه کپی (Copy) نیز به معنی رونوشت ، روگرفت و تکثیر است . بنابراین فتوکپیعبارت است از رونوشت، روگرفت و نسخه چاپی از یک سند می باشد. سند

  نیز به نوشته و یا تصویری اطلاق می گردد که می خواهیم از آن یک رونوشت تهیه نمایم که به آن ارژینال نیز می گویند.

  ‏دستگاه کپی از مجموعه سیستم های مکانیکی و الکترونیکی ساخته شده است که انرژی مصرفی آن از نوع الکتریکی است. برای کپی گرفتن به وسیله دستگاه فتوکپی باید مد را روی اسکن قرار داده و بعد از

  استارت آن تصویر سند بر روی کاغذ سفید از دستگاه خارج می گردد.

  دستگاه فتوکپی برای انجام عملیات تهیه فتوکپی به مواد مصرفی اولیه نیاز دارد که عبارتند از: -کاغذ سفید (خام)-تونر- دولوپر

  اجزای اصلی دستگاه فتوکپی

  به طور کلی یک دستگاه فتوکپی از اجزا و قسمتهای مختلف ساخته شده است که برای بررسی می توان آن را به سه قسمت اصلی تقسیم نمود .

  *بدنه

  *اجزای مکانیکی

  *اجزای الکترونیکی

  سرپوش اسناد

  ‏برای انجام عملکرد صحیح و کارایی بهتر در هنگام اسکن سند (ارژینال)، از سرپوش (کاور) اسناد استفاده می شود. این سرپوش به صورت متحرک است. برای کپی برداری باید سرپوش را بالا برد. و سند را روی شیشه

  قرار داد. و سپس دوباره سرپوش را روی سند قرار دهیم.

  مبز اسناد (table orginal) ‏

  ‏که به آن شیشه اسناد یا شیشه ارژینال نیز می گویند. برای اسکن سند و شروع کپی برداری باید سند روی شیشه اسناد قرار گیرد.

  سینی خروجی کاغذ ( Paper exit Tray ‏)

  ‏اسناد پس از کپی برداری از این محل خارج و روی سینی خروجی کاغذ قرار می گیرند.

  ضامن آزاد کننده کاست ( grip ‏)

  ‏برای بیرون کشیدن کاست کاغذ باید ضامن آزاد کننده کاست را گرفته و به بالا هل داده و به بیرون ‏بکشیم سپس می توانیم درون آن کاغذ قرار دهیم.

  راهنمای تغذیه دستی ( Manual feed orginal guide ‏)

  ‏زمانی که می خو اهید کاغذ را به صورت تک برگ در محل تغذیه تک برگ قرار دهیم باید ابتدا صفحه متحرک یا راهنمای تغذیه را با اندازه سایزکاغذ تنظیم کنید.

  سینی تغذیه دستی (Manual Feed Tray)

  نام دیگر آن Baypass یا تک برگی است . اگر بخواهیم به صورت تک برگ از دستگاه کپی بگیریم کاغذ سفید (خام ) را در این محل قرار می دهیم .

  پانل اپراتوری (operation panel)

  کنترل دستگاه و انجام کلیه قرامین و دستورات از این قسمت به دستگاه کپی اعمال می شود . در این پانل نشانگر ها ، کلید ها و کلید - نشانگر قرار دارند .

  درپوش جلو (Front cover)

  برای دسترسی به بعضی از قسمت های دستگاه ، سرویس و یا کاغذ گیر کرده و باید این درپوش را باز نمود باید دقت نمود که در حین فتوکپی گرفتن توسط دستگاه این درپوش باز نشود چون با باز کردن آن دستگاه

  بلافاصله خاموش می شود و امکان دارد کاغذ داخل دستگاه گیر کند .

  کلید خاموش و روشن (Power Switch)

  کلید برق اصلی دستگاه است و دستگاه فتوکپی به وسیله آن خاموش و روشن می شود . پاور سوئیچ یک نوع کلید الاکلنگی (seesaw) با یک طرفه است که فقط دو حالت قطع و وصل دارد .

  سینی کاغذ (Paper try)‌

  به این قسمت کاست (Cassette نیز می گویند اگر بخواهیم بیشتر از یک برگ از دستگاه کپی بگیریم باید کاغذ سفید را در این مجل قرار دهیم . کاست محل ذخیره کاغذ جهت کپی برداری است .